FAQ

Czy zarządzanie elektrownią fotowoltaiczną jest czasochłonne?

Elektrownie są obiektami bezobsługowymi, są wyposażone w systemy zabezpieczeń i oprogramowanie zarządzające tak, aby zagwarantować prawidłowe, ciągłe działanie urządzeń oraz zdalny monitoring ilości wyprodukowanej energii. Ze względu na brak konieczności bezpośredniej obsługi i systemy zdalnego zarządzania, Inwestor może wybrać dowolną lokalizację na posadowienie elektrowni w Polsce i monitorować ją efektywnie z każdego miejsca.

Czy inwestycja w elektrownie fotowoltaiczne się opłaca?

Zapotrzebowanie na energię będzie rosło, a tradycyjnych surowców do jej produkcji jest coraz mniej. W tej sytuacji odnawialne źródła energii, takie jak słońce, wiatr i woda są kierunkiem przyszłości, a elektrownie wykorzystujące te zasoby w procesie produkcji stają się źródłem stałych, ponadinflacyjnych zysków. Jednocześnie, wzrost zainteresowania rynkiem energii odnawialnej inwestorów korporacyjnych i indywidualnych oraz malejąca podaż obiektów produkujących taką energię, powoduje wzrost wartości tych inwestycji, a tym samym stają się one doskonałą lokatą kapitału. O rozwoju rynku świadczą także rosnące obroty energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, osiągają one w 2021 roku rekordowe wolumeny. Jednocześnie, ceny rynkowe energii notują historyczne wartości. Trend wzrostowy w zasadzie utrzymuje się już od pewnego czasu i ceny energii, także dla odbiorców końcowych, rosną rok do roku. Średnie ceny energii będą wciąż rosnąć, choćby dlatego, że za emisję dwutlenku węgla elektrownie konwencjonalne/węglowe będą musiały płacić coraz wyższe kwoty. Energia z odnawialnych źródeł jest pozbawiona co prawda obciążeń finansowych związanych ze szkodliwością dla środowiska, jednak mechanizmy rynkowe ustalania cen energii działają i wpływają na ich poziom.

Kto może zostać producentem energii elektrycznej z fotowoltaiki?

Właścicielem elektrowni fotowoltaicznej wytwarzającej energię może stać się każdy, zarówno osoba prywatna, jak i firma. Jednak sprzedawać energię do sieci można w ramach działalności gospodarczej.

Czy panele fotowoltaiczne działają tylko wtedy, gdy świeci słońce?

Panele fotowoltaiczne działają nie tylko wtedy, gdy jest słonecznie. To mit, ponieważ do produkcji prądu z ogniw potrzebna jest cząstka elementarna nazywana fotonem, nie bezpośrednie promienie słońca, choć te oczywiście wzmacniają efekt. Nasłonecznienie, tj. natężenie promieniowania słonecznego na określoną powierzchnię w danym czasie w skali rocznej na określonym terenie pozwala na prognozowanie opłacalności inwestycji w postaci instalacji fotowoltaicznych. Ogniwa świetnie radzą sobie jednak także w pochmurne dni oraz są dostosowane do pracy w warunkach zmiennego zaciemnienia, zaś ich efektywność w dłuższej perspektywie (np. w zwyczajowym rocznym okresie rozliczeniowym) jest bilansowana. Nie jest również prawdą, że na działanie fotowoltaiki w zimie wpływa negatywnie niska temperatura. Paradoksalnie, chłód poprawia przepływ elektronów, co zwiększa wydajność ogniw słonecznych. Pogoda panująca w Polsce jest więc optymalna do wykorzystywania instalacji fotowoltaicznych.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Światło słoneczne to jedno z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu wytwarzanie prądu jest czyste i nie wpływa negatywnie na środowisko i otoczenie, tj. nie generuje hałasu, przykrych zapachów czy toksycznych odpadów, nie deformuje krajobrazu.

W jakim zakresie możemy nawiązać współpracę?

Chętnie nawiążemy współpracę w zakresie:

  • wydzierżawienia lub sprzedaży gruntu pod lokalizację elektrowni fotowoltaicznej
  • pośrednictwa w doprowadzeniu do zawarcia umów dzierżawy lub sprzedaży gruntu (dla pośredników przewidujemy atrakcyjne wynagrodzenie prowizyjne)
  • sprzedaży naszych gotowych projektów (wraz z kompletem dokumentacji, w tym prawa do gruntu i pozwoleniami) lub wybudowanej przez nas, gotowej elektrowni fotowoltaicznej